Nedělní promítání filmů a beseda s režisérem Viliamem Poltikovičem
Neviditelné světy (22 minut)
Průvodcem filmu je Marko Pogačnik, slovinský umělec a znalec geomantie, který novými metodami poodhaluje roušku jiného vnímání reality. Jde o vnímání světů, které jsou našimi pěti smysly neuchopitelné, ale můžeme je procítit a zažít vnitřně. Marko Pogačnik pracuje zejména s kamennými stélami, které dává na určitá místa v krajině – jde o analogii s akupunkturou, kdy se vpichem jehly oživuje proudění energie v těle. Existence neviditelných světů byla samozřejmá pro dřívější civilizace a kultury, ale současné zdůrazňování racionálního pojetí světa je odsunulo do nevědecké oblasti.
Řadu nynějších, zejména ekologických problémů, však můžeme úspěšně řešit vstupem do těchto světů. Vždyť z nich také pramení náš pěti smysly vnímaný svět. Film má přispět k hlubšímu vnímání krajiny, v níž člověk žije, k ozdravění vztahů k přírodě, ke změně vnímání krajiny, přírody a vztahu k ní.
Indiánské inspirace (26 minut)
Snímek zachycuje vliv indiánů Mezoameriky na život v Čechách, zejména se jedná o vliv kultury Mayů a Toltéků. Průvodcem filmu je herec Jaroslav Dušek, který se léta inspiruje zejména kulturou Toltéků. Ve filmu vystupuje i psychoterapeut Pjér la Šé´z, který s ním v těchto hrách účinkuje jako hudebník. Oba hovoří o tom, co je osobně zasáhlo z kultury Toltéků a proč o to je tak nebývalý zájem ze strany diváků.
Druhým motivem je první veřejná návštěva švédského vědce žijícího v USA C. J. Callemana v Praze. Calleman se jako jeden z mála vědců zabývá velmi podrobně mayským kalendářem, který je mimochodem přesnější než ten, který používáme my. Mayský kalendář je charakterizován i určitými cykly, na jejichž základě je možné odvodit i vývoj naší společnosti – střídání kulturních stylů, vznik významných objevů atd.
Třetím motivem je práce českého šamana Zdeňka Ordelta, který dlouho pobýval mezi mexickými šamany, získal si jejich důvěru a posléze dostal i jejich zasvěcení do šamanské praxe.
Zeměloď pluje… (26 minut)
Nekonvenční americký architekt indiánského původu Michael Reynolds proslul svým unikátním přístupem ke stavbě obytných domů. Hlavním mottem je nezávislost – nezávislost na ekonomice, na dodávce energií, vody. Jeho domy nepotřebují žádné tzv. inženýrské sítě, jsou postaveny tak, aby byly soběstačné ve spotřebě vody i energií, součástí je i zahrada – skleník pro pěstování zeleniny, ovoce. Domy jsou navíc levné, protože se ve velkém při stavbě používají recyklované materiály – pneumatiky, skleněné láhve, umělohmotné láhve, plechovky od nápojů. To ovšem nijak neovlivňuje kvalitu bydlení, každý dům je navíc originál esteticky velmi působivý. Je to tzv. Zeměloď, která svým obyvatelům poskytuje vše pro pohodlné levné a ekologické bydlení, stará se vlastně sama o sebe. Michael Reynolds postavil během tří týdnů v krásné přírodě u Sázavy první Zeměloď v Čechách, která má sloužit jako informační centrum a zájemci tam mohou i pobýt.
Průběh stavby Zemělodi je základem filmu, který diváky seznámí s tímto inspirujícím a příkladným přístupem k zachování přirozeného života na Zemi. Vedle Michaela Reynoldse film provází i Jaroslav Dušek.
Orientační čas této akce je je 2 hodiny, záleží na počtu otázek.
Cena: 250 Kč (v hotovosti na místě)
Kontaktní osoba: Peter Bartal, 604 539 415
————————
Přehled všech aktuálních akcí s Viliamem Poltikovičem
A také vás zveme na přednášku Marko Pogačnika v Praze: 30. 8. – Spolutvořit s neviditelnými světy