Autor článku: Jan Kroča
Tahle část Prahy měla vždycky rozporuplnou pověst, většina lidé se jí vyhýbala. Na skále nad Vltavou tady stával háj bohyně Morany (Marzany), spojené se zimním obdobím, smrtí a zánikem.
Slovanský chrám prý občas navštěvovaly i kněžky Libuše z Vyšehradu a Jezerky, patrně v době, kdy bylo zapotřebí přivítat chladné zimní období roku, a pak se s ním na jaře rozloučit.
U vstupu do posvátného háje dnes najdeme Faustův dům, Mladotovský palác se záhadnou věží s alchymistickou laboratoří, který si po staletí jen mezi sebou prodávali znalci tajných nauk, jako byla astrologie nebo magie. Asi aby se zdejšího portálu nezmocnil někdo nezasvěcený.
Uprostřed posvátného háje pak vznikl jeden z prvních kostelů v Praze, prý ho založil už sv. Václav roku 928 a zasvětil jej dvojici mučedníků z 3. století – Kosmovi a Damianovi. Jejich svátek se v Byzanci slavil 1. listopadu, tedy v den, kdy symbolicky začíná chladná polovina roku, a vládu nad světem dočasně přebírají božstva podsvětí.
Karel IV. si byl vědom zvláštní energie skalního ostrohu, proto sem povolal slovanské mnichy východního ritu z Byzance, tedy z Chorvatska a zřejmě i Srbska. Založil pro ně klášter Na Slovanech, později přejmenovaný na Emauzy. Jeho specifickou energie respektovali i husité, kteří ho jako jediný katolický klášter v Praze nevypálili a naopak v něm sloužili mše „pod obojí“.
Klášter tak přežil bez většího poškození až do konce druhé světové války, kdy ho před 80 lety poničily americké a britské pumy. Nebudeme tady spekulovat nad tím, zda to byla náhoda nebo úmysl, každopádně klášterní areál Emauzy byl po válce obnoven a v roce 1968 získal svoji ikonickou podobu díky dvěma betonovým věžím v podobě startujících raket.
Dnes v klášteře působí malá skupinka benediktýnských mnichů, kteří zde, obklopeni rušnými energiemi města, udržují svými meditacemi zbytky tradiční spirituality, a modlí se za spásu Prahy, prolezlé sobectvím a konzumem.
My se do posvátného okrsku Emauzy vypravíme v rámci pondělní procházky „Po stopách Karla IV. na Novém Městě pražském“, která začíná 10. března v 18:00 u Faustova domu.
Přehled dalších akcí s Honzou Kročou