Jak je to s půstem

30. 05. 2021 Peter Bartal

Autor článku: Petr Pavlíček 

Čím dál častěji lidé vyhledávají metody, kterými by upevnili svoje zdraví, harmonizovali duši a zbavili se lpění na materiálních formách života. To spoustu z nich přivede k zájmu o půst. Pokládají mi nejrůznější otázky týkající se této úžasné ozdravné metody, proto jsem se rozhodl na některé z nich odpovědět. Všechny zkušenosti předkládám tak, jak jsem je prožil na vlastní kůži nebo je prožili moji klienti. 

 

1) Co si mám představit pod slovem půst? Slovo půst není v mém pojetí spojeno s žádným náboženstvím, sektou, nebo omezením jídla na minimum. Ani slovo hladovění jej nevystihuje přesně. Naopak, o hladu se vůbec mluvit nedá, tedy alespoň ne mezi pokročilejšími půstaři. Nejlépe jej vystihuje slovo regenerace. Regenerace je ozdravný proces, kdy tělo zůstává nejčasněji o vodě, ale existují také jiné typy. Mými slovy je to dokonalá souhra těla, duše a vesmíru, která funguje sama o sobě, vždy jen s pozitivními účinky, o kterých nemusíme mít žádné pochybnosti, ani se při správném vedení a dodržování pravidel nemusíme ničeho obávat.

 

2) Kdy (při jakých obtížích) se půst drží? Půst dokáže významně zlepšit, či dokonce trvale uzdravit tak vážné nemoci jako je rakovina, cukrovka, vysoký tlak, astma, bronchitida, alergie, revma, atritida, impotence, pohlavní a kožní nemoci, obezita a další. Půstem se také čistí tělo na mentální úrovni, proto mizí strachy a psychické bloky, delšími půsty se odstraní také deprese.

 

3) Na jakém principu půst funguje? Náš organismus sám dobře ví, co je tělo a co ne, proto dle principu priority první mizí to, co do těla nepatří - nádory, polypy, cysty, srůsty, hleny, kvasinky, kandida, hnis, bradavice a další. Toto nastane přechodem na vnitřní spalování, kdy tento balast tělo využívá právě jako zdroj energie, kterou by jinak dostávalo zvenčí. Vše funguje velice lehce a samo. Při půstu se potkáte sami se sebou a můžete zjistit, jaké jste dokonalé bytosti, nemající žádné limity.

 

4) Jak dlouho musím půst držet? Nezkolabuju? Delšímu půstu samozřejmě předchází pozvolná příprava. Nejprve je dobré tělo vyčistit vhodnými detoxikačními metodami. Pak zařadíme kratší jednodenní a třídenní lačnění. Nezbytný je přechod na správnou stravu, hlavně živou. Teprve potom se mnou klienti vyrazí na delší regenerační pobyt.

 

5) Nespadnou mi při půstu svaly? Tělo hrabe na svaly při půstu jen minimálně. Pouze vyčistí poškozené svalové buňky nebo vlákna. Proč by ničilo zdravé svaly, když má ke spalování tuky, hleny a další balast? Na svaly by došlo později, ale to už se půst dávno ukončuje. Dělal jsem spoustu měření svalové hmoty s klienty a svaly neubývaly. Kdo při půstu cvičí, o svaly nepřijde. V praxi to znamená, že na konci půstu je procentuální poměr svalů k tělu větší. Dokonce je i větší síla! Nejen tím, že je tělo lehčí, ale hlavně tím, že jsou svaly zregenerované. Na konci půstu udělám 25 přítahů, před půstem jen 15. Podobné zkušenosti mají také klienti.

 

6) A to při půstu vydržíte i cvičit? Cvičit i chodit na delší procházky (5 – 10 km). Každý si samozřejmě tempo i míru fyzické zátěže určuje sám podle svých aktuálních možností a schopností. Většina lidí zvládne i posilovat s vlastním tělem.

 

7) Nezničím si játra? Tuto otázku většinou ani nevysvětluji. Položím jen další otázku: Držím půsty, abych si játra zničil, nebo abych je zregeneroval? Tím rozhovor na toto téma končí a dotyčný sám ví, jak to je. Má někde uvnitř v sobě odpověď.

 

8) Nezmenší se mi penis? Nespadnou mi prsa? Penis se nezmění ani nezmenší, naopak při zeštíhlení těla se opticky může zdát větší. Už mám za sebou hodně půstů a v klidu můžu dál pokračovat. :-) Prsa jsou složena hlavně z tuku, to znamená, že se při půstu dočasně zmenší. Po návratu na stravu se tukové polštářky začnou obnovovat. Většina žen má v tucích uložené toxiny - tuková buňka nemá tvar pravidelného polštářku, ale jakési zborceniny. Jsou-li před půstem prsa měkká a povadlá, po obnovení tuků bez toxinů jsou větší a pevnější. Potvrzeno několika ženami. Stejný je i princip celulitidy. Zborcené tuky plné toxinů se po detoxikaci nahradí tuky bez toxinů a kůže je hladší.

 

9) Má půst také nějaká úskalí či negativa? Půst je vždy jen a jen ozdravný proces s pozitivním vedlejším účinkem, kterým je uzdravení. Jediným úskalím může být špatný a neodborný návrat na jídlo, kterým si můžete organismus poškodit. Proto je dobré si před začátkem nastudovat teorii nebo se nechat provést někým zkušeným, kdo ví, co a jak dělat.

 

10) Jak probíhají půsty s tebou? Osvědčily se mi pobyty s klienty v horách, kde se setká parta stejně smýšlejících lidí a vše jde hladce. Děláme túrky, jezdíme na výlety, povídáme si. Je to vlastně taková zajímavá atypická dovolená s uzdravením a obnovením energie. V chladnějším počasí jezdíme k moři. Právě jsme se vrátili z půstu z Černé Hory, kde jsme si užívali moře, slunce, byli jsme na výletě v Albánii. Na konci pobytu začínáme pít zeleninové a ovocné šťávy, aby byl návrat pozvolný a správně provedený. Tím, že na klienty dohlížím i při návratu na stravu, eliminuji časté chyby.

 

Já bych to nevydržel, říká většina lidí při prvním setkání s informacemi o půstu. Někdy je to možná jen výmluva. Ten kdo chce, to zvládne. Je to o správné přípravě, provedení i místě. Provedl jsem desítky lidí půstem a zvládli to úplně všichni. Nakonec říkají, jak je to jednoduché a jak si to užívají. Je na každém z nás, jakou cestu si zvolí - moderní medicínu, byznys farmaceutických společností s nekonečným léčením pilulkami, chemoterapiemi, injekcemi, ozařováním… nebo se trvale uzdravit přírodní cestou. 

 

-----------------

Jak je to s půstem II - Změna vědomí 

 

Přehled akcí s Petrem Pavlíčem